Dzień Kuchni Polskiej – projekt Fundacji Sprzymierzeni z Grom i Fundacji Vivat Polonia!

Dzień Kuchni Polskiej jest formą radosnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. To apolityczny ruch społeczny, promujący prywatny i całkowicie osobisty wymiar świętowania 11. listopada poprzez udział tego dnia w uroczystym, polskim obiedzie będącym uzupełnieniem oficjalnych, państwowych obchodów.

„Dzień Kuchni Polskiej” to również niedochodowe przedsięwzięcie społeczno-kulturalne organizowane przez Fundację VIVAT POLONIA!, które w myśl maksymy „przez żołądek do serca” popularyzuje z okazji Narodowego Święta Niepodległości rodzime tradycje kulinarne i obyczajowe – elementy polskiego dziedzictwa kulturowego.

Niepodległość Rzeczpospolitej i jej tożsamość kulturalna jest dziełem wspólnym, osiągniętym nie w rodzinnym zaciszu, a dziełem zbiorowym wielu pokoleń Polaków bez względu na ich poglądy polityczne, czy wyznanie. Z tego powodu warto rocznicę odzyskania niepodległości traktować jako okazję do spotkań w szerszym niż tylko rodzinne grono. Przez wieki Polaków gromadził stół, miejsce polskiego biesiadowania, miejsce szczególne dla polskiej rodziny i polskiej gościnności, a kuchnia polska to jedna z naszych narodowych tradycji.

„Dzień Kuchni Polskiej” współtworzą kawiarnie i restauracje, które przyłączając się do przedsięwzięcia przygotowują specjalnie na ten dzień menu składające się z dań kuchni polskiej. Mile widziane jest również przygotowanie na ten dzień świątecznych, czyli niższych od oferowanych na co dzień, cen.

Promując radosne świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, „Dzień Kuchni Polskiej”, jako akcja popularyzacji z okazji 11 listopada rodzimych tradycji kulinarnych i obyczajowych nie pozostaje obojętna wobec tradycji listopadowego święta, jaką jest pamięć o tych, którzy na przestrzeni wieków przelewali krew w służbie Ojczyzny. Chcemy należną pamięć, wdzięczność i szacunek okazać tym, którzy robią to współcześnie, żołnierzom i funkcjonariuszom pełniącym służbę w kraju i za granicą.

W duchu tej tradycji, akcji „Dzień Kuchni Polskiej” towarzyszą inicjatywy charytatywne. Od liku lat są to płockie „Marcelinki” – harcerska zbiórka pieniędzy na renowację polskich grobów na wschodzie. Teraz przy wsparciu Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM chcemy zaproponować akcję zbierania funduszy na wsparcie weteranów i ich najbliższych.

Zapraszamy do współpracy lokalne i środowiskowe organizacje zajmujące się pomocą weteranom i ich rodzinom. Nieistotny jest przydział służbowy, liczy się tylko orzeł na hełmie, berecie, czapce lub rogatywce. Istotni są ludzie, którzy potrzebują wsparcia.

Restauracje uczestniczące w akcji oraz przyjaciele „Dnia Kuchni Polskiej” zapraszani są do włączenia się w działania charytatywne poprzez przekazywanie bonów, voucherów i przedmiotów, które wystawione zostaną na aukcjach. Dochód z licytacji zostanie przeznaczony na pomoc rannym i kontuzjowanym żołnierzom polskich wojsk specjalnych i funkcjonariuszom służb mundurowych, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu w wyniku pełnienia służby w kraju lub za granicą oraz wsparciu dzieci poległych i poszkodowanych w służbie Ojczyzny.

Zapraszamy fundacje i stowarzyszenia wspierające weteranów do popularyzacji tej idei wśród zaprzyjaźnionych restauracji i pozyskiwania świadczeń oraz przedmiotów z przeznaczeniem na wsparcie własnych podopiecznych. Zaangażowanie różnych organizacji i pomoc osobom bliskim różnym środowiskom pozwoli na popularyzację obecności w społeczeństwie weteranów – Lokalnych Bohaterów. Mamy nadzieję, że wspólnym zaangażowaniem uda nam się sukcesywnie podnosić świadomość polskiego społeczeństwa i przyczyniać do popularyzacji zwyczaju okazywania szacunku weteranom.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

KRS – 0000375883
REGON – 142770920
NIP – 1132823650


WPŁATY NA CELE STATUTOWE

PLN: 08 1600 1228 0003 0141 3220 7001

USD: PL 18 1600 1169 0003 0131 3220 7021
SWIFT: PPABPLPK

EUR: PL 86 1090 1056 0000 0001 4425 7576
SWIFT: WBKPPLPP


WPŁATY CELOWE NA PODPIECZNYCH

PLN: 93 1090 0088 0000 0001 4308 7215

Przekaż nam swój 1,5% podatku.

     

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone.