Fundacja Sprzymierzeni
Warsztaty medyczne dla służb mundurowych – nagłe zdarzenia w trakcie wykonywania zadań służbowych
Jest niemal północ. Do Szpitalnego Oddziały Ratunkowego w Grodzisku Mazowieckim trafia młody mężczyzna z rozległym urazem ręki. Eksplozja ładunku wybuchowego dokonała znacznych zniszczeń tkanek, z częściową amputacją palców, co dla praworęcznego funkcjonariusza Policji oznacza koniec kariery zawodowej i trwałe kalectwo. Do nieszczęśliwego zdarzenia doszło podczas wykonywania obowiązków służbowych. Sytuacja jest dramatyczna, ale nie beznadziejna. Można uratować niektóre palce i przynajmniej częściowo przywrócić funkcję ręki. W tym celu funkcjonariusz powinien znaleźć się w dedykowanym ośrodku dysponującym odpowiednim sprzętem i personelem. Czas jednak upływa bezlitośnie, a personel medyczny nie jest w stanie wskazać miejsca, które mogłoby zaopatrzyć uraz ostatecznie. Dyżurujący tego dnia ośrodek w Szczecinie odmawia przyjęcia poszkodowanego, nie znajdując uzasadnienia dla tak odległego transportu. W geście bezsilności, pacjent zostaje przewieziony do Wojskowego Instytutu Medycznego, gdzie po kolejnej godzinie ustaleń zostaje wskazany ośrodek, a pacjent po ok. sześciu godzinach od urazu trafia na blok operacyjny.
Niestety, choć w szczegółach nieprecyzyjny, jednak opis powyższy dotyczy zdarzenia prawdziwego. W marcu bieżącego roku doszło do sytuacji, która wywołała w wielu z nas refleksję nad stałą potrzebą doskonalenia umiejętności ratowniczych u ratowników i paramedyków pracujących w różnych odmianach służb mundurowych. Niezwykle ważne jest również tworzenie i stałe kontrolowanie systemów komunikacyjnych oraz skuteczne zarządzanie usługami medycznymi. W odniesieniu do funkcjonariuszy i żołnierzy ma to szczególne znaczenie. Poczucie bezpieczeństwa i wiedza, że mogę podejmować ryzykowne, ale niezbędne dla bezpieczeństwa Państwa działania, ponieważ są skuteczne systemy udzielenia im pomocy w sytuacji kryzysowej, jest niezbędna do odpowiedzialnego pełnienia służby. Ponadto skuteczność udzielania pomocy oznacza redukcję kosztów wynikających z utraty doświadczonych i dobrze przygotowanych do służby, kosztów płacenia odszkodowań i rent, jak również kosztów związanych z koniecznością szkolenia nowych kadr.
Bezspornym jest, że ważniejsza i skuteczniejsza od leczenia jest profilaktyka. Takie założenie kierowało organizatorami „warsztatów medycznych dla służb mundurowych – nagłe zdarzenia w trakcie wykonywania zadań służbowych”. Szkolenie i dzielenie się własnymi doświadczeniami, jak również budowanie wspólnych standardów, powinno być celem dla wszystkich wykonujących obowiązki na rzecz Państwa. Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie w ścisłej współpracy z Fundacją „Sprzymierzeni”, w dniu 24 kwietnia 2012 roku przeprowadził warsztaty teoretyczne dotyczące zagadnień niezwykle istotnych i praktycznie ważnych dla żołnierzy i funkcjonariuszy przygotowujących obsługę EURO 2012. Warsztaty w ostatniej chwili dedykowane zostały tragicznie zmarłemu kilka dni wcześniej, jednemu z naszych niezwykle twórczych, aktywnych i bardzo doświadczonych kolegów – Damianowi „Diabolo”. Miał być wśród nas i prowadzić część wykładów. Niespodziewana śmierć podczas szkolenia nurkowego przerwała jego bogate życie, a nas pozostawiła w smutku po koledze i współtwórcy pomysłu jednolitego szkolenia wszystkich służb.
Wypadek, którego tragiczną ofiarą stał się Damian jeszcze raz pokazał, że niezbędne jest stałe weryfikowanie standardów, ciągłe wyciąganie wniosków i budowanie jeszcze doskonalszych systemów. W tym przypadku system zadziałał zgodnie z przewidywaniami. Duży wkład w ten proces miało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, co zostało wyrażone w słowach wdzięczność środowiska i przełożonych Damiana. Jednak nawet sprawny system nie wystarczył…
Zaproszeni na warsztaty wykładowcy przedstawili ciekawy i oparty na własnych doświadczeniach i badaniach punkt widzenia na zagrożenia i potencjalne skutki udziału w akcjach bojowych. Aspekty balistyki i następst fizycznych związanych z działaniem środków bojowych, takich jak broń krótka i długa różnego kalibru, przedstawił w pasjonującym wykładzie pan profesor Jerzy Ejsmont. Wpływ działania broni na organizm człowieka został zaprezentowany w wykładach pana doktora Adama Domanasiewicza z ośrodka transplantologii i mikrochirurgii w Trzebnicy. Niezwykle ciekawą część prezentacji zajęły informacje wypływające z własnych doświadczeń na bloku operacyjnym w zastosowaniu i skuteczności środków hemostatycznych. Pan doktor Zbigniew Żyła – dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przybliżył własne doświadczenia związane z tworzeniem floty śmigłowców ratowniczych oraz zachęcił do tworzenia własnych patentów usprawniających działania ratownicze i wdrażanie ich w życie, bo jest to metoda skuteczna w kierunku rozwoju i większego bezpieczeństwa. Wiele z nowatorskich rozwiązań opracowanych przez zespół LPR-u zostało uznanych za niezwykle skuteczne i obecnie są wdrażane w pogotowiach innych krajów.
Podsumowanie warsztatów oraz zarysowanie możliwości medycznych i zasad współpracy z Wojskowym Instytutem Medycznym przedstawił w wykładzie mjr Narcyz Sadłoń, asystent Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i członek zespołu do spraw koordynacji EURO 2012. Wśród możliwości i propozycji jakie ma do zaoferowania wiodąca wojskowa placówka medyczna w kraju, są działania szkoleniowe, szeroka współpraca przy zabezpieczeniu działań w Polsce i za granicą oraz dostęp do szerokiego panelu usług medycznych dla żołnierzy, funkcjonariuszy i ich rodzin. Ciekawą propozycją, jednak wciąż odległą od możliwości realizacji jest stworzenie ogólnopolskiego systemu ubezpieczeń dla osób pełniących funkcje publiczne oraz całodobowej obsługi assistansowej dedykowanej i dopasowanej do wymogów tego specyficznego środowiska.
Przeprowadzone w kwietniu warsztaty dały początek cyklowi edukacyjnemu. Kontynuacją tych działań Fundacji Sprzymierzeni i Wojskowego Instytutu Medycznego są zaplanowane na maj warsztaty praktyczne. Organizatorzy warsztatów gotowi są kontynuować i rozwijać działalność edukacyjną dla potrzeb wszystkich służb, również w innych miejscach w kraju. Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach warsztatów, jak również zapraszamy do zgłaszania indywidualnych potrzeb, którym będziemy starali się skutecznie wyjść naprzeciw.
Narcyz Sadłoń
Aktualności
Zbiórka publiczna
Zbiórka publiczna została zakończona w dniu 31.08.2013. Dziękujemy bardzo serdecznie za wsparcie podopiecznych Fundacji Sprzymierzeni.
Jednocześnie prosimy o dalsze wsparcie poprzez wpłaty na konto:
08 1600 1228 0003 0141 3220 7001
z dopiskiem "DAROWIZNA".
Tablice upamiętniające legionistów w Gomunicach
Konkurs na logo z okazji 10 lecia Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM
SNIPER EXTREME 2020 dla ZIĘBY
1047 dla Zięby
WOD Ousi
Każdy ma swoje Westerplate – Zdjęcia
Z głębokim żalem zawiadamiamy o odejściu naszego podopiecznego.
Bieg Nocy Listopadowej 2019 – Za Wolność Naszą i Waszą V edycja
Uroczyste Ślubowanie uczniów klas mundurowych i liceów mundurowych PUL
DZIĘKUJEMY
Każdy ma swoje Westerplatte – koncert
Nowe projekty realizowane przez Fundację
STRZELECKI PIKNIK CHARYTATYWNY DLA „TASIORA” – 30 czerwca 2019 (niedziela)
przekaż 1% podatku dla Fundacji!
„Podobno oczy ludzi z GROM nie wyrażają emocji” – wywiad z Prezesem G.Wydrowskim
Charytatywny Piknik Strzelecki – „Razem dla Mariusza”
IV Bieg Nocy Listopadowej – ZDJĘCIA
Święto Podchorążego – 29 Listopada
IV Bieg Nocy Listopadowej – Bemowo WAT
13 październik 2018 – III Marszobieg pamięci żołnierzy AK
28 Września – Bieg Patrolowy pamięci Halinki Brzuszczyńskiej ps. „Mała”
8 Września – Zapraszamy na 3 Wielkie Imprezy gdzie można nas spotkać !
LONG RANGE MYKITA SE
KONCERTY W ZAKOPANEM – LATO 2018, EDYCJA XIX
II Sympozjum TBI oraz PTSD
Zdjęcia z Koncertu Charytatywnego na rzecz Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM
Koncert Charytatywny na rzecz Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM
III Bieg Nocy Listopadowej – 25 Listopada 2017
V edycja zawodów „10 strzałów ku chwale Ojczyzny”
Odsłonięcie pomnika poświęconego Cichociemnym oraz załodze dokonującej zrzutu
Relacja Maraton Selekcja – memoriał im płk Sławomira Berdychowskiego
II Bieg na kopiec Powstania Warszawskiego
II Zjazd Weteranów JW GROM – 22 Czerwca 2017 16:00

II Zjazd Weteranów JW GROM – 22 Czerwca 2017 godzina 16:00
WYKUS ’43 – Marszobieg Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej
V Dzień Cichociemnych na Ursynowie – piknik militarno-historyczny
Bieg z okazji 73 trzeciej rocznicy zrzutu żołnierzy AK – WELLER 2. KOŁAKÓW ‘44
Bieg Warszawski ku pamięci Pawła Janeczka – Warszawa
Obchody 73 rocznicy bitwy stoczonej przez AK pod Jeleńcem
III Bieg Żołnierzy Wyklętych im. Mieczysława Chojnackiego „Młodzika”
odsłonięcie tablicy poświęconej Cichociemnym absolwentom IV L.O. w Warszawie
VI GRIZZLY JUDO CUP – Memoriał st. chor. Krzysztofa Ousi Klocha

VI GRIZZLY JUDO CUP – TURNEJ PIERWSZEGO KROKU DZIECI W JUDO – Memoriał st. chor. Krzysztofa Ousi Klocha
Porozumienie z NAVY SEALS Fund – Brotherhood Beyond Battlefield

Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy fundacjami – Sprzymierzeni z GROM oraz NAVY SEALS Fund – Brotherhood Beyond Battlefield z USA.
3 dniowe Zawody „Military Ski Patrol”

Pierwsze o randze międzynarodowej 3 dniowe Zawody „Military Ski Patrol” – Edycja 2017
Płyta z filmem
Album stworzony z okazji 25- lecia Jednostki Wojskowej GROM – Cichociemni

Album stworzony z okazji 25- lecia Jednostki Wojskowej GROM – Cichociemni
Wielka Aukcja Charytatywna – sprzymierz się z nami w walce o pomoc !
II BIEG NOCY LISTOPADOWEJ 2016
II BIEG NOCY LISTOPADOWEJ 2016 – memoriał upamiętniającym ppor. Bartosza Orzechowskiego funkcjonariusza BOR
I Bieg na Kopiec Powstania Warszawskiego

I Bieg na Kopiec Powstania Warszawskiego pod hasłem: „Oni przelewali krew, my przelewamy tylko pot”