V Dzień Cichociemnych na Ursynowie – piknik militarno-historyczny

Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej imprezą plenerową, na którą zapraszamy wszystkich mieszkańców Ursynowa i całej Warszawy.

Podczas tegorocznego pikniku zostaną zaprezentowane m.in. ciężkie pojazdy wojskowe, wyposażenie oraz uzbrojenie używane przez Cichociemnych i współczesne jednostki specjalne. Przewidywane są także gry terenowe odwołujące się do historii Cichociemnych, skoki spadochronowe oraz rekonstrukcje historyczne i prezentacje współorganizatorów przedsięwzięcia. Na scenie wystąpią m.in. Orkiestra Wojskowa w Warszawie oraz Orkiestra Dęta Moderato oraz Orkiestra Dudziarska Pipes & Drums.

W PROGRAMIE
Od godz. 12.00
– ekspozycja historycznego wyposażenia i uzbrojenia Cichociemnych z Muzeum Wojska Polskiego,
– ekspozycja uzbrojenia i wyposażenia Jednostki Wojskowej GROM „Cichociemni”,
– ekspozycja uzbrojenia i wyposażenia Żandarmerii Wojskowej,
– ekspozycja czołgów i ciężkiego sprzętu wojskowego (M4A1 Sherman 76, T-72, HAMVEE, jeep willys, chevrolet canada),
– stanowiska prezentujące historyczne oraz współczesne uzbrojenie i wyposażenie wojskowe,
– stanowiska prezentacyjne Policji, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej,
– stanowiska ekspozycyjne jednostek strzeleckich i grup rekonstrukcyjnych:
– Jednostka Strzelecka 5001 im. Dywizjonu Huzarów Śmierci
– GRH „Południe” Polscy Spadochroniarze Wojskowi
– GRH Special Operations Forces (GRO)
– GRH Cichociemni
– GRH 101 Airborne (spadochroniarze amerykańscy)
– Klub Spadochronowy Sił Specjalnych
– Rekonstrukcja sztabu 5 Batalionu 3 DSK (Muzeum 2 Korpusu Polskiego)
– Rekonstrukcja stanowiska bojowego 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej z okresu walk pod Arnheim
– przejażdżki pojazdami militarnymi po wydzielonym terenie,
– zawody strzeleckie i łucznicze z nagrodami,
– treningi i pokazy dynamiczne sztuk walki i samoobrony,
– rekonstrukcje działań bojowych,
– plenerowe inscenizacje historycznych grup rekonstrukcyjnych,
– strzelnice ASG,
– shooting house – stanowisko treningowe do działań w pomieszczeniach zamkniętych,
– szkolenia survivalowe oraz aktywności sportowe i strzeleckie nawiązujące do ścieżki treningowej Cichociemnych z Largo House,
– „poligon laserowy” dla najmłodszych,
– projekcie filmów dokumentujących historię Cichociemnych i skoki spadochronowe,
– występy młodych wokalistów ze Studia Piosenki Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa
– stoiska ze sprzętem survivalowym i wyposażeniem taktycznym,
– militarna fotobudka,
– punkty informacyjne WAT i ASzW.

12.00 PRZEJAZDY POJAZDAMI MILITARNYMI (teren wydzielony pod lasem – w przerwach pomiędzy pokazami dynamicznymi i rekonstrukcjami)

12.30 START GRY TERENOWEJ „FRESTON” przygotowanej przez Harcerską Organizację Wychowawczo-Patriotyczną „Cichociemni” (zapisy od 12.00 w namiocie-bazie)

13.00 GROCHÓWKA Z WOJSKOWEJ KUCHNI POLOWEJ – o każdej pełnej godzinie

14.30 POKAZ DYNAMICZNY DZIAŁAŃ TAKTYCZNYCH  POLSKIEJ JEDNOSTKI SPECJALNEJ z wykorzystaniem pojazdów wojskowych, replik uzbrojenia  i środków pozoracji pola walki w wykonaniu Grupy Szybkiego Reagowania Obrona Narodowa.pl (teren wydzielony pod lasem)