Tablice upamiętniające legionistów w Gomunicach

Gomunice, choć są miejscowością ze stosunkowo krótką historią, to zapisały na jej kartach wydarzenia, którymi ich mieszkańcy mogą i powinni się chlubić. Niestety opowieść o Uzdrowieńcach, żołnierzach Legionów Polskich, leczących się w naszej miejscowości w latach 1915-1917 nie była wystarczająco silnie eksponowana. Zapewne złożyło się na to wiele przyczyn, których w tym miejscu nie potrzeba rozważać. Dość stwierdzić, że nawet w szkole podstawowej, na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku przez osiem lat nauki nie można było usłyszeć nic na ten temat. W zbiorowej zaś historii miejsce ulokowane w dzisiejszych Gomunicach kojarzone jest z sąsiednim Kamieńskiem, ze względu na nazwę stacji kolejowej, do której docierali żołnierze. Byli oni doświadczeni na froncie nie tylko przez rany fizyczne, w tym urazowe uszkodzenie mózgu (TBI), ale i psychiczne, które współcześnie określa się zespołem stresu pourazowego (PTSD). To w Gomunicach, w czasie, w którym nie istniało jeszcze państwo polskie, ci dzielni ludzie byli leczeni przez innych, równie odważnych i zaangażowanych w sprawę odzyskania niepodległości. Bez takich placówek jak ta, w Gomunicach, dzieło legionowe nie byłoby możliwe. Dlatego musimy przywrócić godną pamięć o nim.

Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM (https://fundacja-sprzymierzeni.pl/, FB – FundacjaSprzymierzeni) powstała m.in. w takim celu. Przywracania pamięci i budowania świadomości o weteranach służb mundurowych, organizacji leczenia i wsparcia, pomocy ich rodzinom, w szczególności wdowom i dzieciom. Krzewienia patriotyzmu, szacunku do oręża polskiego, historii i tradycji. Dlatego z wielką satysfakcją chce pokazać światu to szczególne miejsce, gdzie w czasie I wojny światowej leczono polskich żołnierzy. Świadcząc im pomoc, o jaką Fundacja zabiega od chwili swojego powstania w 2010 roku. W ten sposób chcemy podkreślić, że posiadamy narodowe doświadczenia w tej dziedzinie i mamy powody do dumy. Możemy uczyć się od naszych przodków zdolności organizacyjnych i sprawności w świadczeniu pomocy. Dalekowzroczności, dostrzegania problemów nie tylko fizycznych, ale i psychicznych tych wszystkich, którzy za Ojczyznę przelewają krew, nie ważne czy w kraju czy za granicą. Żołnierz polski czyni to bowiem zawsze dla Polski. A jego koledzy, mający więcej żołnierskiego szczęścia, nigdy o nim nie zapominają, pozostając wiernymi braterstwu broni.

W dniu 11.11.2020 r. o godzinie 12 w miejscu pamięci żołnierskiej zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa przypominająca historię Domu Uzdrowieńców w Gomunicach. Powstała dzięki współpracy Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM i Gminy Gomunice. Mamy nadzieję, że w ten sposób pamięć o tej karcie z historii naszej miejscowości nigdy nie zginie.

LINK: GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GOMUNICACH

tekst autorstwa Pana Marcina Lasonia prof. dr hab. wykładowcy – Krakowskej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, członka Fundacji Sprzymierzeni z GROM

[:en]

LINK: GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GOMUNICACH