XI Piknik Niepodległościowy

XI Piknik Niepodległościowy

Piknik Niepodległościowy w Manufakturze to już wieloletnia tradycja. W tym roku już po raz jedenasty będziemy świętować w rodzinnej atmosferze na Rynku Włókniarek Łódzkich. Jak co roku będzie można „dotknąć historii”, zobaczyć pojazdy wojskowe i militaria, obejrzeć wystawy historyczne i pokazy przygotowane przez partnerów pikniku, a także wspólnie pośpiewać i spotkać samego Marszałka Piłsudskiego.

Podczas Pikniku, po raz pierwszy w Łodzi będzie można zobaczyć Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. To interaktywna przestrzeń z atrakcjami takimi jak pokazy VR, hologramy i makiety, przedstawiająca historię pierwszych lat polskiej niepodległości.

Od godziny 11 na Rynku Włókniarek Łódzkich będzie można oglądać ekspozycje, wystawy i stoiska promocyjne jednostek wojskowych, Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej a także militarnych grup rekonstrukcyjnych – m.in. Stowarzyszenia B3 – Be Free, GRH Południe czy Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej w Radomiu.

To niepowtarzalna okazja, by z bliska zobaczyć pojazdy wojskowe, broń, a także ciężki sprzęt. Wojskowe Zakłady Lotnicze pokażą imponujący, 10-metrowy śmigłowiec bezzałogowy ILX, a 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łaskuzaprezentuje robota pirotechnicznego i sprzęt wysokościowo-ratowniczy. Jacek Pniewski, łódzki kolekcjoner militariów zaprezentuje trzy intrygujące pojazdy wojskowe w tym czołg T55. 25 Brygada Kawalerii Powietrznej zaprasza do namiotu 1 batalionu kawalerii powietrznej z Leźnicy Wielkiej prezentującego wyposażenie i etatową broń drużyny szwadronu kawalerii powietrznej. Zestawienie obejmuje między innymi: broń indywidualną 5,56mm MSBS Grot, granatnik ppanc. RPG-7, moździerz Antos, karabin maszynowy UKM, strzelbę gładkolufową Mossberg, wyrzutnia PPK SPIKE, spadochrony AD-95 i AZ-95 a także indywidualne wyposażenie do przymierzenia składające się z hełmu HA-03 oraz kamizelki UKO KWM – 02.

Straż Graniczna zaprezentuje samochód pirotechniczny, a wraz z nim dużego robota pirotechnicznego i potrzebny do akcji osprzęt – kamizelki taktyczne i kuloodporne, a także profesjonalny kombinezon pirotechniczny. Warto odwiedzić także stanowisko 9. Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej – tam zaplanowano pokazy uzbrojenia indywidualnego oraz wojskowych quadów i motocykli. Straż Miejska przygotuje pokazy dla dzieci, zobaczyć też będzie można wóz do transportu zwierząt i specjalistyczny sprzęt wykorzystywany przez Animal Patrol.

Nie zabraknie też wystaw: łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentuje ekspozycję „Łodzianie w wojnie polsko-bolszewickiej”, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi pokaże ekspozycję poświęconą zwierzętom w Wojsku Polskim a także całkiem nową (prezentowaną po raz pierwszy!) wystawę poświęconą więzieniu przy ulicy Gdańskiej.

Dla tych, którzy są zainteresowani służbą wojskową, Wojskowe Centrum Rekrutacji przygotowało mobilny punkt rekrutacyjny. Będzie w nim można zdobyć informacje dotyczące naboru do służby wpisowej a nawet złożyć wniosek rekrutacyjny.

Z kolei Urząd Miasta Łodzi przygotował pokaz rekonstrukcji historycznych. Ponieważ tematem oferty miasta są wydarzenia „równo sprzed 100 lat” (rok 1922), propozycja w większym stopniu dotyczy tematu życia codziennego i czasów pokoju niż kwestii militarnych. Zobaczymy „typowe obrazki z łódzkiej ulicy” np. zakład szwalniczy, szewski, atelier fotograficzne, gabinet urzędnika, wystawę sprzętów i przedmiotów życia codziennego w dwudziestoleciu międzywojennym. Pojawią się też grupy rekonstrukcji historycznej – 45 osób w strojach codziennych z dwudziestolecia międzywojennego, reprezentujących różne warstwy społeczne z lat 20. oraz różne formacje wojskowe (Strzelcy Kaniowscy, hallerczycy, żołnierze Wojska Polskiego z lat 20. 30. oraz czasów wojny polsko-bolszewickiej).

Tradycyjnie wśród atrakcji Pikniku pojawi się strzelnica – a w niej jedyny w Europie Monitor Gun Power SMT – interaktywny monitor odporny na kule.

Wyjątkowe atrakcje dla publiczności zaplanował Klub Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych „Czerwone Berety”– wystawę noży wojsk polskich, manekiny spadochroniarzy z wyposażeniem, spadochrony, broń strzelecką i szturmową. To także niepowtarzalna okazja do spotkania i rozmowy z weteranami. Muzeum Wojska Polskiego w Dmosinie pokaże sprzęt jednostek powietrzno-desantowych, ich broń, a także motorynki i… armatę Bofors. Z kolei uczniowie Mundurowego Liceum Ogólnokształcącego przedstawią pokaz sztuk walki i poprowadzą warsztaty udzielania pierwszej pomocy.

Z kolei Fundacja Sprzymierzeni z GROM poprowadzi zajęcia z bezpiecznego posługiwania się bronią pod okiem doświadczonych trenerów – chętni będą mogli także porozmawiać z byłymi żołnierzami i podszkolić swoje umiejętności strzeleckie na strzelnicy – do dyspozycji amerykańskie karabinki M4 i M16.

Kolejki chętnych na pewno ustawią się do stanowiska Polskiego Związku Łowieckiego – tam uwielbiane przez dzieci pokazy sokolników – myśliwych specjalizujących się w tresurze ptaków drapieżnych. Jak co roku, na uczestników Pikniku czekać będzie rozgrzewająca, wojskowa grochówka, a Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych zapewni zupę „dary lasu”. Symboliczne 5 zł za porcję wspomoże zbiórkę na rzecz podopiecznych Fundacji Pomagam.

Po raz pierwszy wśród uczestników pikniku pojawi się Stowarzyszenia Wspieramy Ukrainę „Razem”, którego przedstawiciele chcą podziękować Polakom za pomoc okazaną Ukraińcom. Także po raz pierwszy udział w Pikniku zapowiedział Chór Nauczycieli oraz orkiestra Stowarzyszenia Clonovia z Kutna. Kilka razy w ciągu dnia wystąpi uwielbiana przez łodzian orkiestra Pipes & Drumes z Częstochowy prezentując pełne energii pokazy z tradycyjną muzyką szkocką.

O godz. 12 wszyscy zaśpiewają hymn państwowy – to już tradycja, od kilku lat w całej Polsce, ale także w innych krajach w samo południe rozbrzmiewa Mazurek Dąbrowskiego.

Około godz. 13 na rynek Manufaktury wjedzie uroczyście sam Marszałek Piłsudski, powitany na scenie przez władze miasta. Naczelnik zaintonuje Hymn Polski, a na scenie pojawią się poczty sztandarowe łódzkich organizacji.

Popołudniowa część Pikniku upłynie pod znakiem śpiewanek patriotycznych intonowanych przez harcerzy i harcerki ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Około godz. 17 druhowie rozpalą i poprowadzą uroczyste ognisko „Skry Niepodległości”. To doskonała okazja, by spędzić czas z najbliższymi, celebrując narodowe święto.

X Piknik Niepodległościowy w Manufakturze zakończy się o godz. 17.30.

Ze względu na duże zainteresowanie łodzian, niektóre pojazdy wojskowe zostaną na terenie Manufaktury aż do niedzieli.

Kontakt prasowy: Justyna Kowalewska 503 025 415, justyna.kowalewska@3pr.com.pl

Patronat honorowy nad Piknikiem objęli: Minister Obrony Narodowej, Wojewoda Łódzki i Prezydent Miasta Łodzi.

 

Scenariusz XI Pikniku Niepodległościowego – wydarzenia na scenie i pokazy dynamiczne

10:55 – Oficjalne otwarcie XI Pikniku Niepodległościowego (konferansjer)

11:00 – występ Pipes and Drums

11:20 – Liceum Mundurowe: pokaz musztry wojskowej, sztuki walki, pokaz dynamiczny klasy policyjnej

11:35 – występ Chóru Nauczycieli

11:55 – zapowiedź konferansjera – zaproszenie do wspólnego odśpiewania hymnu (intonuje Chór Nauczycieli, który nadal jest obecny na scenie)

12:00 – wspólne odśpiewanie hymnu

12:10 – występ Pipes and Drums

12:25 – występ Orkiestry Clonovia

12:45 – Dariusz Nowiński – rys historyczny

12:55 – Prezydent Miasta Hanna Zdanowska wchodzi na scenę, wita gości i czeka na Marszałka Piłsudskiego

13:00 – Marszałek rusza, przejeżdża przez Rynek, dociera do sceny

13:05 – Prezydent Hanna Zdanowska na scenie z Marszałkiem Piłsudskim – komenda do wspólnego odśpiewanie hymnu

13:20 – Bractwo Kurkowe – wręczenie nagród

13:40 – GRH Radom – pokaz szermierki

13:55 – UMŁ – Pokaz mody „Damy i żołnierze. Prezentacja mody cywilnej i sylwetek żołnierzy z lat 20-tych i 30-tych”

14:15 UMŁ Pokaz rekonstrukcji historycznej żołnierze polscy z lat 1918-1920

14:35 – Julia Puzyrevska – Stowarzyszenia Wspieramy Ukrainę Razem

14:40 – Liceum Mundurowe: pokaz musztry wojskowej, sztuki walki, pokaz dynamiczny klasy policyjnej

15:00 – Polski Związek Łowiecki i sokolnicy, konkurs dla dzieci

15:30 – konferansjer – informacje o wystawach na rynku: IPN, MTN. A także przedstawienie innych atrakcji, które przygotowali uczestnicy min.: Lasy Państwowe, ROTWŁ, WZL, Straż Miejska, 25 Brygada Kawalerii Powietrznej itd.

15.50 – Maria Pniewska o kolekcji Jacka Pniewskiego

16:00-17:30 – ZHR śpiewanki na scenie, rozpalenie ogniska

KRS – 0000375883
REGON – 142770920
NIP – 1132823650


WPŁATY NA CELE STATUTOWE

PLN: 08 1600 1228 0003 0141 3220 7001

USD: PL 18 1600 1169 0003 0131 3220 7021
SWIFT: PPABPLPK

EUR: PL 86 1090 1056 0000 0001 4425 7576
SWIFT: WBKPPLPP


WPŁATY CELOWE NA PODPIECZNYCH

PLN: 93 1090 0088 0000 0001 4308 7215

Przekaż nam swój 1,5% podatku.

     

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone.